На форумі Товариства «Свята Софія» говорили про вимушену міграцію українців в Англію

25 жовтня 2024, 13:02 87

Нещодавно на форумі релігійного Товариства українців-католиків «Свята Софія» США (ТССА) відбулася зустріч із вікарієм Шотландії української католицької єпархії Пресвятої родини з осідком у Лондоні о. д-ром Андрієм Чорненком. Гість ТССА виступив із доповіддю на тему «Вимушена українська міграція у Сполучене Королівство, зокрема в Шотландію: душпастирство та освітній виклик».

Про це повідомляє пресслужба Товариства «Свята Софія» (США).

Прелегент розповів про урядові програми Сполученого Королівства допомоги сім’ям з України, а також про спонсорську схему «Дім для українців».

«У період з 18 березня 2022 року по 28 серпня 2023 року уряд успішно надав підтримку і притулок 131 000 українцям. На 23 вересня 2024 року загальна кількість осіб, які прибули до Великої Британії з візою, становить 214 100 громадян України, з них близько 25 000 українців проживають у Шотландії», — зазначив отець.

Відтак доповідач розповів про структуру української католицької єпархії Пресвятої родини з осідком в Лондоні, яка налічує 51 громаду в Англії, Уельсі та Шотландії. В останній із них парафіяльні осередки діють в Единбурзі, Ґлазґо, Локербі, Абердині, Дамфріс та Коутбриджі. Перша і досі діюча українська каплиця постала поблизу Локербі в одному з колишніх баракiв табору дивiзiї «Галичина». У межах душпастирського служіння відбувається Всеукраїнська проща в Марійському центрі Карфін, проводяться християнські табори та катехизація, відбуваються відвідини українських військових у Шотландії.

За словами душпастиря, «у Сполученому Королівстві діє Спілка українських вчителів у Великій Британії (СУВ) [Association of Ukrainian Teachers in Great Britain] — об’єднання тепершніх і колишніх вчителів суботніх та недільних шкіл українознавства й дитячих садків. СУВ — автономна організація у структурі Союзу українців у Великій Британії (СУБ)».

Основне завдання спілки — забезпечення шкіл, садків та їхніх учителів порадами, навчальними ресурсами й іншою підтримкою. До неї належить: організація курсів, конференцій і семінарів для підвищення кваліфікацій вчителів та обговорення найефективніших практик у навчанні. З 2017 року СУВ очолює Інна Григорович, директорка української школи Пречистої Діви Марії в Лондоні.

З початком повномасштабної війни в Україні школа прийняла понад 500 переміщених дітей, яких зареєстровано на навчання в серпні 2022 року, а в наступному навчальному році було прийнято 1 000 нових учнів. Зі зростанням кількості учнів школі довелося розширити 3 приміщення, а 75 % нового сьогочасного педколективу становлять освітяни-переселенці з України. Нова доповнена навчальна програма охоплює українську мову, літературу, історію та географію, узгоджену з українським національним стандартом.

У зв’язку з численною міграцією українців не лише в Лондоні, а й на всій території Великої Британії, виникла потреба розширення локацій школи поза столицею і на 2024 рік діє 15 шкіл із загальною кількістю 2 500 учнів (в основному в Англії). Одну з них було офіційно засновано 9 березня 2024 року у м. Ґлазґо (Шотландія), де навчаються 93 учні. Школа реалізує проєкт «Техніка зцілення», за яким близько 500 травмованих війною дітей отримують фахову психологічну допомогу.

Після успішного завершення навчання учні отримують сертифікат Спілки українських вчителів у Великобританії, засвідчений Українським католицьким університетом. Інститут капеланства школи функціонує через систематичні зустрічі священнослужителів-духівників як із дітьми, так і з педагогічним колективом.

Загалом, за словами доповідача, «завдяки душпастирській опіці українці можуть залишатися дітьми своєї Церкви-матері, а освіта надає можливість зберегти та розвинути дітям і підліткам українську ідентичність, мову, культуру та традиції».