Глава УГКЦ здійснив офіційний візит до Константинопольського Патріарха Варфоломія

25 жовтня 2024, 17:34 1240

25 жовтня на Фанарі (Стамбул, Туреччина), відбулася зустріч Блаженнішого Святослава зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Сторони обговорили ситуацію в Україні та домовилися про наступні кроки екуменічного діалогу.

Блаженніший Святослав висловив вдячність Його Святості Варфоломію за нагоду зустрічі й активний діалог між УГКЦ і Константинопольським патріархатом упродовж останніх 10 років. «Уже вдруге я маю честь здійснювати офіційний візит до Вас та подякувати від імені всіх українців за Ваше благословення та батьківську підтримку. Багато разів Ви говорили, що тішитеся розвитком нашої Церкви, і ми відчуваємо, як наша матірна Церква радіє за нас», — сказав Блаженніший Святослав. «Яка ж мати не тішиться за своїх дітей?», — відповів Святіший Патріарх. Глава УГКЦ наголосив, що Патріарх Варфоломій є беззаперечним моральним авторитетом для українців незалежно від віросповідання та конфесійної належності.

Предстоятель УГКЦ наголосив на особливому значенні рішень останнього Синаксису Вселенського патріархату (1–3 вересня 2024 року), якими було засуджено ідеологію «русского міра». «Дякую, що Ви особисто та в повноті Константинопольського патріархату стали на захист України», — сказав Блаженніший Святослав. Патріарх Варфоломій подякував Главі УГКЦ за увагу до синодальних рішень Вселенського патріархату та наголосив, що «матірна Церква Константинополя вболіває за своїх дітей в Україні, які страждають».

Читайте також:
Патріарх Варфоломій: Ми з Папою Франциском одностайні в засудженні війни в Україні

Під час розмови Глава УГКЦ представив Вселенському Патріархові Послання Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні щодо війни та справедливого миру в контексті нових ідеологій, пояснив генезу вбивчої ідеології «русского міра» та її небезпеку для християнського світу на глобальному рівні. Блаженніший Святослав вказав на «геноцидний характер ідеології „русского міра“, злочинність якої відчувають на собі мільйони українців».

Сторони обговорили ситуацію в Україні, зокрема законодавчі кроки Української держави щодо захисту релігійного середовища України від мілітаризації релігії збоку країни-агресора.

Окрему увагу було присвячено двостороннім відносинам між УГКЦ та Константинопольським патріархатом. Глави Церков домовилися про поглиблення співпраці й екуменічного діалогу, зокрема в контексті відзначення 1700-річчя Нікейського Собору та запланованої зустрічі Папи Франциска і Патріарха Варфоломія в Нікеї. Зустріч у Нікеї стане одним із найважливіших моментів відзначення Ювілейного 2025 року в Католицькій Церкві, до якого теж готується низка заходів в УГКЦ.

Патріарх Варфоломій запевнив Главу УГКЦ, що він молиться за «перемогу українського народу» та просив передати його архипастирське благословення.

Читайте також:
Патріарх Варфоломій у передмові до книги Глави УГКЦ: «Послання миру» сприятиме поширенню правди про страшну війну в Україні

На завершення аудієнції сторони обмінялися подарунками. Блаженніший Святослав подарував Його Святості Варфоломію уламок збитого дрона над Патріаршим собором в Києві, книжку з посланням Архиєрейського Синоду УГКЦ щодо війни в Україні, у якій зібрані переклади на шість мов, та книжку польською мовою «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!» авторства Блаженнішого Святослава, до якої Патріарх Варфоломій написав передмову. Патріарх Варфоломій подарував Главі УГКЦ видання про Вселенський патріархат сьогодні й електронне видання з нагоди 30-річчя патріаршого служіння Його Святості Варфоломія.

На аудієнції були присутні митрополит Халкидонський Емануїл, митрополит Австрійський Арсеній та єпископ Арістіс Максим. Блаженнішого Святослава супроводжував о. Андрій Солецький, керівник Секретаріату Глави УГКЦ у Римі.

Секретаріат Глави УГКЦ у Римі