Глава УГКЦ: «Потребуємо об’єктивності наукової методології, щоб деідеологізувати постать Йосафата»

13 листопада 2023, 21:27 1329

13–14 листопада на завершення Ювілейного року 400-річчя мучеництва святого Йосафата в Папському східному інституті в Римі відбувається Міжнародна наукова конференція «Ідентичність і культ: богословський, культурний та історичний виміри Йосафата Кунцевича». Її наживо транслює «Живе телебачення». Науковців із Литви, Польщі, України й інших країн світу привітав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

«Ми довго чекали цього дня. Весь рік готувалися, щоби справді добре пережити це 400-річчя мученицької смерті єпископа нашої Церкви святого Йосафата», — зауважив на відкритті конференції Блаженніший Святослав. Цитуючи свого попередника блаженнішого Любомира, він наголосив, що кожен ювілей — це добра нагода молитися, присвячувати увагу, пізнавати, роздумувати, шукати відповіді на актуальні виклики й труднощі.

Глава УГКЦ подякував науковцям, які впродовж року не лише приділили час вивченню цієї важливої постаті Католицької Церкви, але й представлять плоди своєї праці на цій конференції.

Століттями, зауважив Предстоятель, чимало ідеологій намагалося затінити особу св. Йосафата. За його словами, давня Київська Церква, яка народилася із проповіді Константинопольської Церкви, після відновлення сопричастя з Апостольським престолом переживала славний час своєї історії. І св. Йосафат став утіленням цього важливого, але й трагічного моменту. «Йосафат дав такий сильний імпульс, що навіть, кажуть, сформував ідентичність чотирьох народів: литовського й українського, білоруського і польського. Ця конференція, зібравши науковців із Литви, Польщі, України, демонструє, що імпульс, даний у той момент, коли народжувалися модерні нації, може допомогти нам віднайти відповіді й на сучасні виклики».

Блаженніший Святослав наголосив: «Ми потребуємо об’єктивності наукової методології, щоб деідеологізувати постать святого Йосафата, а також ті справжні процеси пошуку єдності Христової Церкви, єдності в наших спільнотах, єдності й сопричастя між учнями Христа».

«Просімо святого Йосафата, який буде об’єктом вивчення під час цієї конференції, щоби він заступався на небі за всіх нас», — завершив Глава УГКЦ.