Глава УГКЦ на Успіння: «У руки Пречистої Діви Марії, яка переходить із землі на небо, вкладаємо молитву за перемогу України»

28 серпня 2023, 18:11 7405

У руки Богородці вкладаємо молитву за всіх нас, щоб ми вчилися любити Бога і ближнього аж до повної самопожертви. Ми сьогодні просимо: Пречиста Діво Маріє, будь разом із нами! Переведи нас через важкі обставини життя! Дай нам побачити цінність боротьби за свободу України з перспективи вічності! Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці в м. Стрий у свято Успіння 28 серпня 2023 року. Це — останнє велике свято, яке УГКЦ святкує за юліанським календарем. Із 1 вересня Церква перейде на новий стиль для нерухомих свят.

На Літургії Главі Церкви співслужили єпарх Стрийський владика Тарас Сеньків, єпископ-помічник Стрийської єпархії владика Богдан Манишин і духовенство єпархії.

У проповіді Блаженніший Святослав нагадав зміст та сенс свята Успіння, яке ще вважають другим Великоднем, привітав стриян із престольним празником, а відтак віддав у руки Богородиці молитву за перемогу України й український народ, посвячуючи його Її материнській опіці.

«Вдивляючись у момент завершення земного життя Пречистої Діви Марії у цьому святі, ми відкриваємо для себе глибоку істину про кожну віруючу людину. Сьогодні людина здатна пізнати таємницю як власного життя, так і власної смерті», — зазначив проповідник.

Ми нині бачимо, закцентував архиєрей, що людина у предвічному Божому задумі не сотворена для смерті, а для життя. «У святі Успіння Пречистої Діви Марії сьогодні ми всі запрошенні з перспективи вічності поглянути на своє земне життя. Саме це життя у вічності, до якого ми готуємося, дає сенс нашому дочасному життю», — сказав Глава УГКЦ.

Патріарх запевнив, що в момент смерті людина пам’ятатиме не те, що брала від життя, навіть від Бога чи від інших людей, а те, що давала від себе. Праведний митрополит Андрей Шептицький говорив: «В годині смерті з усього вашого майна залишиться вам єдине — те, що ви дали убогому!».

Вітаючи із престольним празником катедрального собору, Блаженніший Святослав зауважив, що цілі покоління стриян виховалися в цьому храмі, вдивляючись у власне життя, у його виклики, болі, страждання саме з перспективи вічності.

»Місто Стрий породило і дало Церкві й народові стількох великих людей, героїв християнського життя і національно-визвольних змагань! Коли весь світ казав, що України нема і ніколи не буде, тут, у нашій стрийській гімназії, зародилася Українська військова організація. Саме в лоні нашої Церкви зародилися вічні ідеї, над якими ані гріб, ані смерть не мали жодної сили і влади. Як сьогодні не згадати легендарного капелана Української повстанської армії під псевдо «Кадило» — цікаво, що він теж писався Шевчук, — і багатьох інших героїв, які, вдивляючись у момент, коли їм треба буде встати перед Божим обличчям та здавати звіт зі свого земного життя, воліли радше давати, ніж брати?!» — наголосив Предстоятель УГКЦ.

Також Патріарх ствердив, що святкуючи цьогоріч Успіння Пречистої Діви Марії, Українська Греко-Католицька Церква завершує період історії життя Церкви за юліанським календарем: «1-го вересня ми переходимо на новий стиль для нерухомих свят, почнемо новий період в історії Церкви — період, який починатимемо і проживатимемо, вдивляючись у вічність, яка відкривається нам через християнське життя у дочасності».

Сьогодні, відзначаючи свято Успіння, ми не можемо не мати в нашому серці, розумі, у нашій молитві сотень наших героїв, які віддали життя за Батьківщину, позаяк зараз момент найбільшого болю нашого народу, момент крові, сліз і страждання. Патріарх переконаний, що нашої любові до Батьківщини, віри в Бога, справжнього патріотизму й любові до свого народу в цих обставинах не зможе стримати ані гріб, ані смерть.

«Пречиста Діво Маріє, Тобі сьогодні посвячуємо нашу Церкву, наш народ, наше військо, нашу молодь, наших дітей. Тебе нині просимо, Богородице: покажи нас переможцями життя над смертю. У це радісне глибоке свято молимося єдиним серцем та устами: Пресвятая Богородице, спаси нас», — додав Отець і Глава УГКЦ.

На завершення Блаженніший Святослав подякував владикам і духовенству Стрийської єпархії за запрошення та спільну молитву, а також за ревне душпастирське служіння, зокрема українському війську. «Дякую, дорогі мої земляки-стрияни, за те, що любите Бога й Україну, за те, що сьогодні є тут. Дякую за те, що намагаєтеся зробити все можливе, аби день перемоги України якнайшвидше настав».

Блаженніший Святослав зазначив, що зі Стрия вирушає до Рима, адже 3 вересня там почнеться Синод Єпископів УГКЦ, який матиме зустріч зі Святішим Отцем Папою Франциском. «Чомусь так склалося під час війни, що Папа не розуміє України, а Україна не розуміє Папи. Можемо це сказати і про росію. Папа не розуміє росії: ані її історії, ані її сучасних злочинів. І саме нам випало бути голосом правди українського народу навіть перед Святішим Отцем у Римі», — сказав Предстоятель. Відтак попросив вірян помолитися, аби наша Церква могла сповнити свою місію в непростих обставинах сучасного світу.

Предстоятель вручив Патріарші грамоти відданим у служінні стриянам.

Міський голова Стрия п. Олег Канівець від імені громадськості привітав Блаженнішого Святослава зі святом Успіння і присвоїв йому звання Почесного громадянина Стрия. «Ваше Блаженство, ви стали справжнім лідером української нації. У теперішній непростий час ви є великим моральним авторитетом. Тому ми низько вклоняємося вам за працю. На День Незалежності, 24 серпня, ми провели урочисту сесію, на якій одноголосно депутатський корпус проголосував за те, щоби вам вручити відзнаку Почесного громадянина міста Стрий», — сказав п. Олег Канівець, вручаючи Патріархові відзнаку.

Блаженніший Святослав, дякуючи за почесну нагороду, зауважив, що хоч є почесним громадянином Львова та Галича, проте рідним Стриєм тішиться найбільше.