6 січня 2024, 20:42 815

Поневолювальна російська ідеологія не пропонує нічого іншого, як повернення до старого. Нам хочуть вкотре накинути, дослівно зодягнути нас у старі імперські та радянські способи мислення, життя. Нам накидають силою навіть неправду, фальшування свідомості про саму людину… А ми, наш народ, ведемо боротьбу за нове, за рух до свободи. Ми хочемо жити по-новому, прагнемо того оновлення, яке подає нам Христос у сьогоднішньому животворчому імпульсі свого Богоявлення над Йорданом. Ми хочемо сьогодні сказати тому московському фараону, який із півночі знову засилає своє військо на Україну: «Let my people go» («Відпусти мій народ»), як колись Мойсей сказав фараонові в Єгипті.

Глава УГКЦ на Богоявлення: «Боротьба, яку веде Україна, — це протистояння між старим і новим людством у Христі»Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у проповіді на свято Богоявлення, 6 січня.

Блаженніший Святослав наголосив, що в цей день Христова Церква святкує велике свято Богоявлення Господнього — об’явлення Бога людині та світові. Христос приходить на Йордан, щоби здійснити на собі покутничий жест, — жест, який здійснювали грішники, що каялися.

«Ми сьогодні бачимо, як Син Божий об’являється людині та світові. Його проголошує своїм Сином Небесний Отець, потверджує Дух Святий, який ширяє над водами, а стверджує, засвідчує, бачить це дійство святий Іван Предтеча і Хреститель Господній», — зазначив Предстоятель.

Він зауважив, що для розкриття змісту Богоявлення є три способи висловлення. Найперше, говорячи про хрещення Христа в Йордані, Боже Слово нам нагадує про створення світу, коли з нічого Творець творить Всесвіт, коли серед темряви починає сяяти світло. «Богоявлення означає вияв, удар якоїсь Божої творчої сили, яка міняє того, хто споглядає, хто бере участь у цій події», — сказав архиєрей.

Для того, щоб доповнити розуміння вияву тої Божої сили, Літургія Церкви нагадує, як у водах Червоного моря загинув фараон з усім своїм військом, загинула сила, яка тримала в рабстві Божий народ. Натомість виявилася сила, яка кличе й веде до свободи.

І третій образ ми сьогодні бачимо над Йорданом — це образ роздягання та зодягання. «Всім тим, які стали учасниками цього йорданського Богоявлення через Таїнство Хрещення, апостол народів каже, що ми з вами роздяглися, скинули з себе стару людину, з її вчинками, з її гріхами, з її неправдою, а натомість зодягнулися у нову людину. У Христа самого! Стали оновленим людством у Христі. Прислухаймося, що означає скинути із себе стару людину, а нову зодягнути. Святе Писання Нового Заповіту говорить нам, що у хрещенні на Йордані ми не тільки побачили Богоявлення у Сині Божому, ми побачили явище нового створення людини», — сказав Патріарх.

Він зауважив, що в земному житті начебто співіснує в нашому нутрі дві дійсності: стара і нова. Будучи учасниками великого Йорданського Богоявлення, ми з вами, як християни, отримуємо нове світло, — світло розуміння.

«Цікаво, що апостол Павло наголошує, що головним виявом старого є неправда. Ми бачимо, як неправда сьогодні стає зброєю, — зброєю поневолення України і світу… Але нове завжди перемагає. Бо перемагає не силою тільки людини, але силою Божою», — запевнив Блаженніший Святослав.

Відтак попросив: «Споглядаючи сьогодні на зруйновані міста та села, бачачи сьогодні кров, рани, плач українського народу, ми просимо, Господи, зійди до нас Своєю всеоновлювальною, творчою силою».

Після Літургії відбулося освячення води на Дніпрі.