Глава УГКЦ: Кожен священник повинен уміти успішно здійснювати духовне батьківство для багатостраждального українського народу

17 травня 2023, 08:00 1216

З початком війни душпастирська опіка, якої потребують віряни, набула певних особливих ознак. Тому зцілення ран війни для духовенства — це непросте багатогранне завдання, яке полягає в особливій уважності до болю людини. Сьогодні Церква невпинно працює і дбає про необхідне виховання духовенства для того, щоб кожен священник справді був добрим душпастирем в умовах війни.

Про особливості медичного капеланства й обов’язкову програму «Душпастирства зцілення ран війни» для священників розповів Глава УГКЦ у травневому випуску «Прямий ефір з Блаженнішим Святославом» на «Живому телебаченні».

Передовсім Блаженніший Святослав зауважив, що сутність людини, особливо під час війни, є складною та ранимою. І очевидно, що духовно дбати про людину в умовах війни — це бути особливо чутливими до того болю.

«Священник мусить навчитися правильно, вправно слухати своїх людей, почути те, що найбільше дошкуляє людині. Зокрема, коли йдеться не лише про її тілесну чи психічну травму, а й про її духовне життя», — акцентував Предстоятель.

На жаль, війна продовжується і невпинно наносить людям глибокі рани, які виявляються як психологічні травми чи психічні проблеми. За словами Блаженнішого Святослава, Церква бачить, що сьогодні є цілий комплекс завдань, багато викликів перед духовенством, які необхідно вчитися долати. Тому, щоб кожен священник справді був добрим душпастирем у нинішніх умовах, Церква намагається допомогти їм краще розуміти своїх людей.

«Священник повинен зрозуміти, якої невідкладної психологічної допомоги потребує людина, і посприяти їй, щоб вона ту допомогу отримала. Але війна спричиняє і дуже серйозні духовні травми. І ось тут духовний батько мусить бути компетентний, щоби зрозуміти, які духовні травми, вади чи гріхи дошкуляють людині», — розповів він.

Глава УГКЦ розповів також про особливості медичного капеланства.

«Медичний капелан — це той, хто не так призначений для служіння на парафії, як той, хто насамперед призначений для служіння у сфері охорони здоров’я, — зазначив Блаженніший Святослав. — Тими, для кого він готується послужити, є не тільки хворі, а й медичний персонал, який теж потребує окремої підтримки, уваги, поваги і допомоги».

Сьогодні випрацьовується нова концепція медичного капеланства не лише на рівні законодавчому, а й певної філософської концепції. До такої дуже специфічної місії, специфічного підготування та диплома Церква готує окремих священників, які будуть покликані винятково до такої служби.

Однак не лише медичний капелан, а й кожен священник має розуміти, що діється в душі звичайного українця в умовах війни. Для цього Церква, зокрема Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я, вже завершує укладання єдиної програми для постійної формації духовенства.

«Коли йдеться про всіх наших священників — парафіяльних, військових, медичних чи академічних капеланів, молодіжних душпастирів — ми бачимо, що кожен із них сьогодні має пройти окрему сертифіковану програму душпастирства зцілення ран війни», — наголосив Блаженніший Святослав.

«Усі наші священники будуть мати обов’язок пройти необхідний вишкіл, щоб ефективно, правильно й успішно здійснювати духовне батьківство, зцілення ран війни, яку потребує сьогодні отримати від своєї Церкви наш багатостраждальний український народ», — розповів Глава УГКЦ у травневому випуску «Прямий ефір з Блаженнішим Святославом».