Глава УГКЦ: Гуманітарним викликом сьогодні в Україні є здобуття звичайної середньої освіти

26 липня 2023, 18:56 1361

У мене донині перед очима хлопчик Діма, якого я зустрів у Ніжині. У 3-му класі він не вміє ні читати, ні писати. Десятки тисяч українських дітей випали зі системи освіти. Це — один із викликів, на які ми сьогодні маємо реагувати. На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав на панельній дискусії про співпрацю УГКЦ, Кабінету Міністрів України та Карітасу України щодо гуманітарних викликів, спричинених війною. Дискусія відбулася 26 липня у межах щорічної Зустрічі партнерів Карітасу України.

Серед спікерів були: президент Карітасу України Тетяна Ставнича, віцепрем’єр-міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, генеральний секретар мережі організацій Карітас Інтернаціоналіс Алістер Даттон.

Любов рятує

Блаженніший Святослав зазначив, що після початку повномасштабної війни, шукаючи відповіді на запитання: «Що робити?», кожен у свій спосіб почав рятувати людське життя. Захищати Україну, на його переконання, — це захищати життя людей, яких Господь Бог нам довірив. На запитання, як саме це робити, кожен відповідає по-своєму, згідно зі своїм покликанням.

Отець і Глава УГКЦ Блаженніший СвятославОтець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав

Предстоятель згадав, що під час Революції Гідності можна було бачити написи «Байдужість вбиває». Однак протягом останніх 500 днів повномасштабної війни ми досвідчили інше гасло — «Любов рятує», Карітас рятує життя.

Замало врятувати людину від бомби, перевезти в безпечне місце. Її потрібно передати з однієї спільноти любові в іншу. «Люди розуміли, що там, де є Карітас України, де є спільнота віруючих людей, там є спільнота любові, яка рятує», — сказав Блаженніший Святослав і додав, що люди, які досвідчили любов, самі стають здатними нею ділитися з іншими. Він наголосив, що важливо не просто робити добро, а робити його добре, якісно, професійно.

«Упродовж 500 днів в Україні ніхто не помер від голоду та холоду — це перемога на гуманітарному фронті. Ми зробили все, аби гуманітарна криза не переросла в гуманітарну катастрофу», — зазначив архиєрей.

Блаженніший Святослав зауважив, що перед Україною сьогодні стоять нові виклики, які на засіданні Архиєрейського Синоду у травні аналізували єпископи УГКЦ. Серед них — харчова безпека, здобуття середньої освіти й інші.

Глава УГКЦ подякував генеральному секретарю Карітас Інтернаціоналіс Алістерові Даттону та всім людям доброї волі з усього світу за підтримку, без якої соціальне служіння Церкви в Україні було б неможливим.

Генеральний секретар Карітас Інтернаціоналіс Алістер ДаттонГенеральний секретар Карітас Інтернаціоналіс Алістер Даттон

Душпастирство зцілення ран війни

«Перемога України залежить не тільки від здатності військовим способом деокупувати території і відстояти незалежність. Майбутнє України залежить від нашої здатності впоратися із травмою війни», — наголосив Блаженніший Святослав на зустрічі партнерів Карітасу України.

«Ми, як Церква, — додав він, — намагаємося скерувати всі свої ресурси до конкретної мети, яку окреслили в душпастирській стратегії „Зцілення ран війни“». Патріарх зазначив, що з вересня УГКЦ за підтримки Посольства Канади в Україні починає 10-денну програму перепідготовки духовенства, щоб уміти душпастирювати в умовах травм війни. Священник не є ані психологом, ані реабілітологом, але він повинен завжди вміти надати першу невідкладну допомогу своєю порадою.

Посол Канади в Україні Лариса ҐаладзаПосол Канади в Україні Лариса Ґаладза

За словами Блаженнішого Святослава, програма зцілення ран має стати загальнодержавною, яку правдоподібно очолить перша леді України, однак без співпраці з Церквою держава сама не впорається. «Карітас і Церква — невід’ємна частина громадянського суспільства. Там, де сиплеться державна структура, мережа церковних спільнот підставляє своє плече. У зціленні ран війни ми, як Церква, хочемо навчитися правильно відігравати свою роль», — зауважив Патріарх.

Блаженніший Святослав розповів про пункти незламності, які взимку по всій Україні встановлювали як держава, так і Церква. Тепер їх УГКЦ перетворює на центри зцілення ран війни: «Люди не прийдуть до канцелярії єпископа… Треба йти до людей. І ось десятки таких центрів відкриваються по наших містах і селах. Церква виходить до людей, несучи їм те, чого вони потребують».

Говорити від імені зболеного народу

Війна, яку ми переживаємо, гібридна. Росія перетворює на зброю все, що потрапляє до її рук, навіть харчі. Однак сильною зброєю є інформація. «Зараз багато хто присвоює собі право говорити від імені зболеного українського народу. Правду про наш біль часто перекручують», — ствердив Блаженніший Святослав.

Інколи Україну сьогодні сприймають як проблему. Мовляв, не було б України — не було би проблеми.

«Ми, які служимо і перебуваємо близько до людей, маємо унікальне право бути голосом тих, хто голосу не має або його позбавлений. Карітас України повинен бути голосом тих людей, яким служить, перед могутніми світу цього, — наголосив Патріарх. — Ми мусимо говорити правду і будити серця людей у всьому світі». Відтак він закликав присутніх стати до боротьби на інформаційному фронті.