«Доля народу залежить від морального стану його царів, його провідників», — владика Богдан Дзюрах у Любеку
У перший день 2023 року владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх в Німеччині та Скандинавії, звершив пастирський візит до української парафіяльної громади в м. Любек, що на півночі Німеччини.
У проповіді єпископ застановився над постатями осіб, яких Церква вшановує цього дня згідно з григоріанським календарем: святого Василія Великого, святих і праведних Обручника Йосифа, царя Давида і Якова, брата Господнього. А також на цей день припадає свято Обрізання Господа нашого Ісуса Христа.
«На восьмий день після народження, Його названий батько, відповідно до закону, дав Йому ім’я, сповіщене ангелом. Це ім’я несло в собі життєву місію цього Дитяти Ісуса, бо означає „Господь рятує“. У цьому Дитяті — запорука нашого спасіння. І ми всі дуже відчуваємо потребу спасіння. Втім, не просто захисту від природних катаклізмів чи порятунку від агресора, що напосівся на наш народ. Оце Дитя приносить щось набагато більше і потрібніше — спасіння від найпідступнішого ворога людини, який завдає смерть душі й загрожує людині вічною погибеллю», — сказав архиєрей, розмірковуючи про спасенну подію приходу Месії.
Владика Богдан закликав вірних до застанови розуміння Божого приходу у світ, а відтак і дару, на який кожна людина може не лише сподіватися, а й отримати. «Своєю кров’ю Він хоче змити гріхи і дарувати кожному знову білу одіж невинності й чистоти», — наголосив проповідник.
Говорячи про святих, яких Церква вшановує цього дня і які запросили Бога у своє життя, владика Богдан відзначив їхній вклад у спасіння людства.
«Святий Йосиф мав свої життєві плани, був праведним чоловіком, але і Він потребував спасіння. Для нього Господь Бог приготував особливе місце та роль в історії спасіння: він мав стати тим, хто прийме до своєї родини Спасителя світу, оберігатиме Його, аж поки Ісус не явиться усьому світові і не почне своєю силою його спасати. Ісус хоче, щоб і ми прийняли Його до свого життя, до своїх родин. А Він наші родини зробить святими на взір святого Йосифа і Пресвятої Богородиці. А коли в родині Бог стає на перше місце, тоді така родина зростає у святості і Боже спасіння спочиває на ній, а відтак через неї виливається на весь світ», — мовив владика Богдан.
Також єпископ відзначив батьківську роль праведника Йосифа, кажучи, що батько є вчителем, кормителем і захисником. «Святий Йосиф вчить Ісуса більше прикладом, ніж словами. Він дбає про належне утримання родини чесною працею своїх рук. Але він також захищає родину в моменти загроз і небезпек. Ми нині з вдячністю молимося за наших захисників на фронті, які рятують свій народ від сучасного кровожерливого Ірода-сусіда і його слуг», — сказав архиєрей.
Говорячи про царя Давида, проповідник через його постать показав, наскільки великою відповідальністю наділені царі, провідники народу, і наскільки доля народу залежить від морального стану його царів, його провідників.
А звертаючи увагу присутніх на особу святого Якова, родича по плоті Господа Ісуса, який пішов за Христом, єпископ відзначив його роль у проповідуванні Євангелії і поширенні спасіння для першої християнської спільноти Єрусалиму.
«Ці три мужі, разом зі святим Василієм Великим, який три століття після служіння Якова служив Христовій Церкві, показують нам цінність покликання людини, яка, сама приймаючи спасіння, стає причиною спасіння для найближчих: рідних, співгромадян чи духовних дітей», — сказав владика Богдан, підсумовуючи проповідь.
А на закінчення єпископ закликав до особливої молитви: «Сьогодні молімося за наших батьків, татів і чоловіків, яким Господь доручив велику відповідальність у цьому світі: опікуватися власними родинами, провадити церковну спільноту і нести відповідальність за народ, будучи його провідниками і вчителями. Щоб ці люди і кожен із нас ставав передовсім спасенною особою, щоби віддавав Ісусові Христові свою убогість, безпомічність, свої гріхи, запрошував його до свого життя, а відтак, сам доступивши спасіння, ставав служителем Божого спасіння для ближніх», — сказав апостольський екзарх.
Департамент інформації УГКЦза матеріалами пресслужби Апостольського екзархату в Німеччині та країнах Скандинавії