Блаженніший Святослав зустрівся з архиєпископом Кентерберійським Джастіном Велбі

1 грудня 2022, 18:50 1252

Сьогодні, 1 грудня 2022 року, у Києві Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав зустрівся з главою Англіканської Церкви архиєпископом Кентерберійським Джастіном Велбі.

Подія відбулася з ініціативи очільника Англіканської Церкви в межах його триденного візиту солідарності до Києва, який водночас став першим візитом предстоятеля цієї Церкви до незалежної України.

Участь у розмові також взяли: англіканський єпископ Європи Роберт Іннес, радник з екуменічних питань Церкви Англії канонік Джеремі Морріс, керівник Департаменту інформації УГКЦ о. Ігор Яців і голова Комісії УГКЦ із міжконфесійних і міжрелігійних відносин о. Ігор Шабан.

Окреслюючи мету свого візиту солідарності, архиєпископ Кентерберійський наголосив, що приїхав до столиці України, щоби слухати українців і почути їхні потреби. Він прагне почути лідерів і представників Церков України, біженців, внутрішньо переміщених осіб, тих, хто перебуває під постійним російським бомбардуванням і страждає від суворої зими. Також прагне ознайомити з діяльністю благодійних організацій, які можуть надати необхідну українцям підтримку в цей складний час.

Блаженніший Святослав подякував духовному очільникові Англіканської Церкви за солідарність з Україною, а також за його слова підтримки. Глава УГКЦ звернув особливу увагу на листа, який архиєпископ нещодавно написав на підтримку нашої держави.

Сторони обговорили актуальну ситуацію в Україні, звернувши увагу на пасторальні виклики й потреби.

Блаженніший Святослав попросив, щоб академічне християнське середовище Англіканської Церкви, її університети, спробували об’єктивно дослідити богословський аспект «руского міра», визначити, наскільки він відповідає християнському духу. А також вказав на небезпеку інструменталізації певних християнських ідей, які росія прагне використати для насильного знищення українського народу.

Важливою темою, яку обговорили глави Церков, стало примирення України і росії. Було згадано про важливість примирення між народами у світлі Христового Євангелія, зокрема як приклад наведено досвід примирення німецького і французького, німецького і польського, а також тридцятилітній шлях до примирення українського і польського народів. Питання примирення українського народу з російським було визнано таким, яке є не на часі, оскільки не виконано дуже важливих умов, серед яких закінчення війни і засудження агресора, без чого неможливе встановлення справедливості. Щобільше, багато людей має живі рани й щодня заново їх отримує через підступні драматичні дії росії.

Блаженніший Святослав розповів про вчорашні відвідини короля Чарльза ІІІ і першої леді України катедрального храму УГКЦ у Лондоні.

Глава УГКЦ зауважив, що 1 грудня — символічний день для такої зустрічі, оскільки саме 1 грудня 1990 року відбувся Референдум щодо відновлення незалежності України.

«Я переконаний, що на сьогодні екуменічний діалог надзвичайно важливий. Він потрібен хоча би для того, щоби вся екуменічна спільнота визначилася, наскільки дії росії відповідають християнському духу, щоб у майбутнього застерегти від усіх небезпек, які підважують фундаменти християнства», — зазначив Глава УГКЦ і додав, що екуменічний голос нині важливий для України і всього християнства.

На закінчення зустрічі Блаженніший Святослав подарував очільникові Англіканської Церкви «Екуменічну концепцію УГКЦ» і розповів про досвід екуменічного діалогу в Україні.

Зазначимо, що архиєпископ Джастін Велбі — 105-й архиєпископ Кентерберійський в історії Великої Британії, призначений очільником дієцезії Кентербері в лютому 2013 року. Архиєпископ прибув до України після минулотижневого візиту до Мозамбіку, де він зустрівся з жертвами нападів терористів у цій південноафриканській країні. Дорогою до України лідер Англіканської Церкви зустрівся з українськими біженцями у Варшаві, а також відвідав Український дім, центр підтримки мігрантів, який із початку російського вторгнення переорганізували у кризовий центр підтримки українських біженців.