«Для нас в Україні сьогодні святкувати Преображення означає відчувати, що Боже обличчя над нами сяє», — Глава УГКЦ

19 серпня 2022, 20:51 602

Ми сьогодні просимо Господа: засяй своїм обличчям над нашою Батьківщиною, бо ми хочемо бути вдома, в Україні, щоб українці не мусили покидати свої домівки під російськими бомбами чи втікаючи від окупації російськими танками, щоб не мусили залишати Батьківщини, рятуючись від небезпек у майбутньому.

Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у проповіді до вірних у Патріаршому соборі Воскресіння Христового, що в Києві, у свято Преображення Господа нашого Ісуса Христа.

Предстоятель відзначив, що сьогодні ми святкуємо одне з найбільших християнський свят у році — свято Преображення Господнього, свято, яке силою і діянням Святого Духа за допомогою Божественної Літургії робить нас учасниками дуже особливої події. Подія Преображення стає доступною для нас. Господь сьогодні наче кличе кожного, хто святкує, вийти на Таворську гору…

Господи, обличчя Твого шукаємо.

Ці слова 26-го Псалма, відзначив проповідник, якось по-особливому нам розкривають деталь, що в момент Преображення обличчя Христа засяяло наче сонце, каже євангелист Матей. А одежа його стала біла наче сніг.

Що означає шукати Боже обличчя?

«У Священному Писанні, — розповів Глава Церкви, — шукати Боже обличчя означає шукати Божого захисту, Його порятунку, можливості пізнати Бога. Щоразу, коли народ відчував, що буцімто втрачає можливість бачити Боже обличчя, тоді він був на межі загибелі…».

Можливо, остаточно ми побачимо сяйво Божого обличчя, вважає Глава Церкви, кожен у свій час на завершенні нашого життя. Бо Господь Бог хоче, щоб ми у вічності споглядали віч-на-віч Його животворне милосердне обличчя, і тоді ми досвідчимо те, про що сьогодні каже апостол Петро: «Господи, добре нам тут бути. Давай, ми тут лишимося і збудуємо три намети, щоб те, що зараз переживаємо, ніколи не переминало».

«Але справді, зауважив духовний лідер, — добре людині є не там, де добробут і багато достатку, а там, де на неї сяє Боже обличчя і де можна відчувати, переживати оце невимовне сяйво Божества».

Боже, обличчя Твого шукаємо.

«Ці слова сьогодні вириваються з молитовного серця українців, які серед жаху війни шукають Божого обличчя, Божого захисту, Божої допомоги. І сьогодні для нас у Києві, в Україні святкувати Преображення означає відчувати, що те Боже обличчя над нами сяє», — сказав Блаженніший Святослав.

На початку кожної Божественної Літургії, коли архиєрей благословляє дикирієм і трикирієм народ, просить Господа Бога: «Щоби знаменувалося на нас світло обличчя Твого, щоб ходячи у Ньому, ми бачили неприступне світло Твоєї слави».

«Сьогодні, святкуючи Преображення, ми відчуваємо, що немає такої ночі, яка була б остаточно темною. Бо серед тої ночі сяє світло Божого обличчя. Тоді та ніч стає лише моментом очікування дня», — сказав Глава Церкви.

«Боже, — попросив він, — покажи нам цю пасхальну перспективу для майбутнього нашого народу і у твоєму обличчі, у твоєму світлі сьогодні ми хочемо побачити надію на перемогу».

Наприкінці Літургії Предстоятель освятив плоди, які люди принесли з собою.

У цей день, зауважив він, ми приносимо до храму те, що найперше вродило в наших садах, у наших городах. За його словами, колись наші прабатьки святкували свято обжинків у цей період. Це означає, що ми дякували Господу Богові за те, що Він і цього року дав землі плоди та врожай.

«До речі, цього року наші селяни кажуть, що врожай у цей воєнний рік чи не найкращий за останні роки. Стільки хліба вродило цьогоріч, що можемо поділитися з іншими народами, які потерпають від голоду. Чи це не знак, що Боже обличчя світить над нами сьогодні, коли ми готуємося до непростої холодної, дехто каже, що навіть голодної зими», — додав Блаженніший Святослав.

Фото: Олександр Савранський