«Перетворімо ненависть на мужність»: Блаженніший Святослав у новому числі «Патріярхату»

20 жовтня 2022, 12:05 235

«Як думаєте, ви були в «розстрільних» окупантів?». «Я тих списків особисто не бачив, але багато послів казали, що я там був», — розповідає Блаженніший Святослав в ексклюзивному інтерв’ю в новому номері часопису «Патріярхат».

Обкладинкою цього числа стала світлина, яка зафіксувала момент молитви Глави і Отця УГКЦ Блаженнішого Святослава над однією з численних братських могил жертв російських окупантів у Бучі. В інтерв’ю Блаженніший згадує: «… під час молитви я починаю відчувати, що стою на інших тілах, ще не розгорнутих з-під землі. Починаю розуміти, що могила, яку я бачу, насправді набагато більша». Зі слів Патріарха, страх і ненависть — природні почуття, викликані злочинами, і людина покликана енергію цих емоцій трансформувати в чесноту мужності. Тільки тоді вона дійсно переможе зло і не дасть йому полонити розум і серце. Аналізуючи останнє півріччя, Глава УГКЦ ділиться власним досвідом і дає поради, як вистояти.

Такі ж думки, відштовхуючись від багаторічних досліджень Святого Письма і такого ж багаторічного досвіду сповідальниці, розвиває у своїй статті отець Юрій Щурко. А отець Василь Рудейко роздумує про молитву під час війни. Названі публікації становлять ядро цього числа «Патріярхату». До них примикають усі наступні тексти, бо зачіпають різні сторони того, що нас представляє, дає нам силу, а також є причиною наших падінь, нашого світогляду.

Отже, отець Мирон Бендик подає ґрунтовний аналіз і варіанти вирішення українського церковного питання; отець В’ячеслав Окунь веде мову про «духовність вулиці» у світлі ігнатіянської духовності; докторка Тетяна Трофименко пропонує глянути на те, яким є герой в сучасній українській літературі. Стаття про перенесення у 1992 році тлінних останків Патріарха Йосифа в Україну доктора Леоніда Рудницького, а також розвідка про мученика отця Августина Цебровського авторства отця Тараса Бублика нагадують, що важкі періоди в нашій історії бували й раніше і що з їх вивчення ми можемо почерпнути нові досвіди. Але на минулому ми не зациклюємося, як не живемо тільки днем сьогоднішнім.

Християнство — релігія, що спонукає дивитися і сміливо йти вперед. Тут важливим є споглядання вимірів вічності, зокрема через ікони. Стаття Марти Федак про ікону Богородиці «Нев’янучий цвіт» в українському церковному малярстві пройнята саме таким настроєм. Завершує номер традиційна рубрика «Книжкова полиця», в якій отець Роман Островський аналізує дві пізнавальні книги авторства Ансельма Грюна і Томаша Галіка, перемежовуючи огляд із власними рефлексіями.

Нагадаємо, що часопис «Патріярхат» можна передплатити через Укрпошту. Передплатний індекс — 90827. Журнал також можна придбати в електронній версії на сайті — journals.ua.

«Патріярхат» є у Facebook та Twitter. Архів номерів шукайте на сайті часопису.

Часопис «Патріярхат»