«З надією та вірою». Тетяна Ставнича розповіла, як Карітас України готується до суворої воєнної зими

14 вересня 2022, 12:54 114

Карітас України напередодні зими допомагає прихистити переселенців та відновити пошкоджені будинки українців.

Про це розповіла Тетяна Ставнича, президентка Карітасу України, виданню Aleteia.

Працівники Карітасу України продовжують реагувати на постійні потреби мільйонів людей, які покинули свої домівки, однак підготовка до зими, яка обіцяє бути суворою для багатьох людей, — одне з найактуальніших завдань організації. «Зараз усі дуже стурбовані сезоном холодів, який швидко наближається», — уточнила Тетяна Ставнича.

Перспектива цьогорічної холодної зими в Україні викликає велике занепокоєння, оскільки значна частина інфраструктури країни пошкоджена або зруйнована, що створює проблеми для постачання та доставки енергії. Українці активно запасаються дровами або купують дров’яні печі.

Координатор гуманітарних питань ООН в Україні Деніз Браун наприкінці серпня висловила сумнів щодо того, що вразливі громади на сході та півдні України забезпечені всім необхідним, щоб пережити майбутню зиму. За даними ООН, майже 18 мільйонів українців, близько 40 відсотків усього населення країни, потребують гуманітарної допомоги.

Багато людей похилого віку живуть у зруйнованих будинках, і відсутність доступу до газу чи електрики у значних частинах сходу «може стати питанням життя чи смерті», якщо люди не зможуть обігріти свої будинки», зазначила Деніз Браун.

Карітас України може надати локальну цільову допомогу багатьом українцям, оскільки має 37 центрів по всій країні та мережу з 448 українських греко-католицьких парафій. Серед 1300 працівників Карітасу, зокрема, є й ті, хто раніше отримував допомогу від організації, а згодом приєднатися до місії як волонтер чи співробітник.

Окрім забезпечення продуктами харчування, ліками, засобами гігієни, доступом до питної води, психологічною та іншою підтримкою, центри Карітасу працюють над тим, щоб люди мали належний притулок та доступ до опалення взимку.

«У районах, у яких будинки були пошкоджені внаслідок бойових дій і які розташовані вже не на лінії активного конфлікту, ми вже працюємо над ранніми кроками відновлення — легким ремонтом, — розповіла Тетяна Ставнича "Aleteia". Наша головна мета в найближчі кілька місяців — зосередити увагу на тих будинках, які можна швидко відремонтувати, щоб якомога більше людей повернулося додому до зими. Це буде ремонт розбитих вікон чи дверей, простий ремонт, який можна завершити до початку зими».

За її словами, люди досі евакуюються з окупованих росією районів України та районів, де йдуть запеклі бої. Вона додала, що український уряд просить людей також евакуюватися з районів, де інфраструктура настільки пошкоджена боями, що уряд не може гарантувати тепло, воду та електроенергію в зимові місяці.

«Люди вірять, що війна точно закінчиться, — сказала вона. — У них є надія і віра, що це закінчиться. Усім війнам приходить кінець. Тим часом треба продовжувати молитися, продовжувати працювати. Влітку один із наших колег із-за кордону запитав мене, як ми справляємось, і я відповіла йому фразою „надія в дії“. Це коли ви тримаєтесь, тому що у вас є надія, і дієте з цією надією. Ви дієте з надією та вірою».

Однак після закінчення війни робота Карітасу буде далека від завершення.

«Є цілі частини країни, які повністю зруйновані, тож буде велика потреба у відновленні базової інфраструктури, — зазначає Тетяна Ставнича. — Наші організації функціонують в громадах, тому, хоча ми, ймовірно, не будемо зосереджуватися на великих інфраструктурних проєктах, ми точно працюватимемо над середніми та меншими проєктами, у яких ми вже маємо компетенцію. Наприклад, це буде допомога в ремонті систем питної води. Над такими програмами ми працювали раніше на сході України. Ми також плануємо допомагати з легким і середнім ремонтом будинків, а також забезпеченням людей середньостроковим житлом, наприклад, модульними будинками під час перебудови свого житла».

Тетяна Ставнича очікує, що після війни Карітас України стане головним гравцем у допомозі з одужання та відновлення життя людей і громад. Організація допомагатиме відновлювати бізнес, інтегруватиме людей у громади, де вони оселилися, та долучатиметься до побудови соціальної згуртованості усередині спільнот. Також Карітас уже зараз надає психологічну допомогу, особливо дітям, щоб вони оговталися від травми війни та розвинули стійкість. За словами Тетяни Ставничої, «буде багато роботи на роки вперед».

Карітас України