Глава УГКЦ спільно з Предстоятелем ПЦУ молитовно вшанували пам’ять жертв Голодоморів в Україні

27 листопада 2021, 21:47 33

У четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв трьох Голодоморів 20-40-х років ХХ століття, які були геноцидами українського народу. З цієї нагоди Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав спільно з Предстоятелем ПЦУ Блаженнішим Епіфанієм звершили заупокійну молитву біля Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодомору в Києві.

У поминальній молитві, крім Предстоятелів УГКЦ і ПЦУ, взяли участь: владика Степан Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископа, священники УГКЦ, духовенство ПЦУ, політичні й громадські діячі та численні вірні.

На завершення панахиди всі присутні запалили лампадки в пам’ять про мільйони невинно заморених голодом українців у страшні роки Голодоморів в Україні.

Відтак о 16:00 за участю Глав Українських Церков і перших осіб Української Держави відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання та акція «Запали свічку».

Пригадуємо, що напередодні пам’ятної дати Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав закликав українців приєднатися до щорічної акції, запаливши свічку пам’яті у вікнах своїх помешкань.

А у програмі «Відкрита Церква», присвяченій темі Голодомору, Глава УГКЦ підкреслив: щоб зцілитися від великої історичної травми, українці повинні пізнати правду про своє минуле.

«Христос нас вчить: „Пізнайте правду і правда визволить нас“. Гадаю, цю історичну правду, хоч би якою трагічною вона була, ми повинні пізнати. І, на жаль, за всі тридцять років Незалежності України наша історична пам’ять ще не відкрита до кінця. У нас були періоди національної амнезії, потім короткі періоди пробудження пам’яті, а зараз у мене відчуття, що цю пам’ять хочуть пригладити.

Ми, українці, ніби перебуваємо в пошуках національного міфу, який спрощує пам’ять, який спрощує відповіді на дуже складні запитання. Тож такою важливою є справа вивчення теми Голодомору, — наголосив Блаженніший Святослав. — Цю правду нам потрібно пізнати не лише для себе, нам потрібно сказати її всім. Коли ми зможемо сказати правду про себе цілому світу, це може стати моментом нашого звільнення. Тому гасло Світового конгресу українців звучить так: «Ми пам’ятаємо, світ визнає». Якщо ми будемо знати правду, про неї говорити, то будемо мати певність, що вона більше не повториться», — зазначив Глава УГКЦ.

Довідка

Україна пережила три голодомори — 1921–1923, 1932–1933 і 1946–1947 років. Сьогодні, базуючись на документах, можна говорити про масовий штучний голод і геноцид українців. Найбільший, 1932–1933 років, відомий як Голодомор, був каральною операцію сталінського режиму проти України. За деякими даними, у часи голодоморів померли від 7 до 10 мільйонів українців. Упокорення голодом стало інструментом для закріплення більшовицько-сталінського режиму, знищення тих, хто міг чинити спротив, перетворення на рабів. Голодомор 1932–1933 року був геноцидом українців, і світ повинен це почути і визнати.

Департамент інформації УГКЦ,
фото: Олександр Савранський