«Свято українського війська у день Покрови нам розкриває природу української армії», — Блаженніший Святослав

14 жовтня 2022, 20:03 541

Українське військо — це військо захисників, які не шукають чужого, але навчившись від Покрову Пречистої Діви Марії, захищають і боронять своє. Про це сказав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час Літургії у свято Покрову Пресвятої Богородиці, в який українці також святкують День захисниць і захисників України, а також День козацтва.

У цей день Блаженніший Святослав відслужив Літургію у стародавньому храмі Покрову Пресвятої Богородиці, який розташований на території етнографічного музею в Пирогові, що під Києвом.

Проповідник нагадав, що сьогодні українська Церква святкує особливе тепле й рідне свято — Покров Пресвятої Богородиці, історія якого пов’язана з воєнним лихоліттям, у якому перебував Божий народ.

«Так стається, — каже Глава Церкви, — що під час трагедій падають усі маски і відкривається глибина. Те, що людина думає у своєму серці, є дуже сокровенне, ніхто цього не знає. А в моментах лихоліття і війни, коли меч прошиває душу людини, тоді глибина серця відкривається. І ось у цій події Покрову Богородиці відкрилася глибина містичного змісту і природи християнської молитви».

Ми часом думаємо, звертає увагу архиєрей, що молитва є якимось нашим цілковито особистим приватним дійством. Але насправді діється щось набагато глибше і більше. Цю природу християнської молитви, яка сьогодні так чітко відкривається перед нами у постаті Богородиці, свого часу окреслив святий Августин. Він каже: «Церква — це спільнота людей, це Тіло Христове». І цікаво, що та спільнота не тільки складається з людей, які зараз можуть фізично зібратися у храмі, Церква — це спільнота земної і небесної дійсності.

Глибина і природа молитви Церкви, яка сьогодні відкривається нам у постаті Пречистої Діви Марії, звучить для нас дуже по-особливому, тому що ми святкуємо свято Покрову в час війни. Більше того — ми святкуємо ще одне свято — свято українського війська.

«І так, як ця містична дійсність Покрову Пречистої Діви Марії нам розкриває природу вселенської молитви Церкви, я б сказав, що сьогоднішнє свято, свято українського війська в день Покрови нам розкриває природу української армії», — вважає Предстоятель.

Ми святкуємо сьогодні, каже духовний лідер, державне свято захисниць і захисників Батьківщини. «Тож природою українського війська є захищати. Це не є військо окупантів, військо завойовників чи загарбників, яке створене, щоб принижувати інші народи, щось у них красти, забирати чи, як ми кажемо, анексувати. Це є військо захисників», — наголошує Блаженніший Святослав.

По-особливому ця природа українського війська відкривається в теперішній війні. «Сьогодні минає 233-й день цієї кровопролитної війни. Ми стоїмо. Як народ. Ми встояли в часах найгіршої небезпеки, коли Київ, подібно як колись Константинополь, був майже в облозі російського війська, завдяки силі містичної християнської молитви. Ця молитва підтримувала, надихала та давала сили українському війську. Тому не тільки силою людської мудрості, людської зброї та людського зусилля здобувається перемога. Але силою церковної єдності і молитви, коли об’єднується небо і земля, ангели і люди. Ми сьогодні, у цей день, особливо молимося за наших захисниць і захисників», — сказав проповідник.

Глава Церкви віддав захисниць і захисників України під дуже особистий і особливий покров Пречистої Діви Марії.

«Хочемо, щоб так, як ця молитва Церкви виходить поза межі простору і часу, поза межі лише людських обмежень, нехай наша спільна молитва полетить на фронт, де ллється кров, де грудьми наше військо захищає наш народ і нашу Батьківщину. Нехай цей Покров Пречистої Діви Марії, обійми Матері-Церкви обіймуть наших дівчат і хлопців в окопах, на бойових чергуваннях, нехай підсилять мистецтво тих, хто сьогодні чуває над мирним небом України і не дає російським ракетам, бомбам, дронам, нести смерть на наші міста і села. Нехай ця покровська молитва дійде аж туди, куди ми по-людськи не можемо дійти — до наших військовополонених, які сьогодні перебувають у лабетах цього жорстокого ворога, до російських тюрем і катівень. Нехай там над страждаючими нашими воїнами сьогодні похилиться материнська молитва Богородиці», — побажав Блаженніший Святослав.

Не забув Глава Церкви і про поранених українських воїнів, які на своєму тілі і душі носять рани України, а також рідних і близьких українських воїнів, особливо тих, які переживають глибоку рану втрати, які живуть у тривозі за своїх дітей, які воюють, чекають їхнього дзвінка, їхньої смс-ки як найбільшої життєвої радості.