«Взаємна повага і любов є ліками, які здатні загоїти болючі рани геноцидів», — Глава УГКЦ

29 вересня 2020, 16:23 3

Українці, як і євреї, вірмени та поляки, є постгеноцидною нацією, і рани, спричинені геноцидами, ще болять. Відповідальними за те, щоби зціляти ці рани, є саме релігійні діячі. Юдеям, православним, католикам, греко-католикам Господь Бог дає сьогодні ліки, щоб лікувати ці рани. І такими ліками є взаємна повага та любов. Про це сказав Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, у спецпроекті телеканалу ICTV.

У телепроекті «Бабин Яр. Меморіальний центр Голокосту», присвяченому 79-м роковинам трагедії у Бабиному Яру, спільно із Блаженнішим Святославом, Главою УГКЦ, брали участь: Яків Дов Блайх, Головний рабин України, та архиєпископ Євстратій Зоря, речник Київської митрополії Православної Церкви України.

Відповідаючи на запитання про те, як зблизити між собою людей різних вірувань і збудувати толерантне, спокійне та здорове суспільство, Глава УГКЦ насамперед відзначив, що релігійні спільноти стоять на захисті святості і недоторканності людського життя. Адже всі люди є сотворені на образ і подобу Божу. Усі є братами. «Ніхто з нас не є кращий чи гірший від свого ближнього», — сказав він.

На переконання Предстоятеля, саме святість людського життя і гідність кожної людської особи, незалежно від її національного, етнічного походження, релігійного переконання чи політичної скерованості, є підставою для того, щоб говорити про пошану і шукати можливостей будувати єдину державу, єдину Україну, а також єдине людство в його глобальних масштабах.

Блаженніший Святослав пригадав, що українці, як і євреї, вірмени та поляки, є постгеноцидною нацією, і підкреслив, що рани, спричинені геноцидами, ще болять. Відповідальними за те, щоби зціляти ці рани, є, на переконання Глави УГКЦ, саме релігійні діячі. Адже жоден політик, економіст чи будь-хто інший у світі не має такої сили і можливості.

«Усім нам, юдеям, православним, католикам, греко-католикам, Господь Бог дає сьогодні ліки, щоб лікувати ці рани. І такими ліками є взаємна повага і любов», — вважає Блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ висловив занепокоєння з приводу того, що через роз’ятрювання ран геноцидів, «починають блукати примари старих тоталітаризмів, які сьогодні набувають нових форм».

«Знову одна держава хоче самоутвердитись, принизивши іншу. Одна людина гадає, що матиме більше гідності, коли покаже свою силу супроти слабшої», — зазначив Блаженніший Святослав і пригадав, що історики вже охрестили українські землі ХХ століття «кривавими землями».

Відповідаючи на запитання про збереження єдності України і недопущення її поділу, Глава УГКЦ пояснив, що питання єдності чи поділів лежить у морально-духовній площині. «Добро об’єднує. Зло завжди ділить», — сказав він і додав, що, бажаючи добра один одному, своїй Батьківщині, своїм дітям, ми зможемо об’єднатися, відтак будь-які розколи, протистояння не матимуть жодного успіху.

Глава УГКЦ закликав усіх вчитися любити — не на словах, а на ділах.

«Якщо ви кажете, що ви є патріотами, любите свою Батьківщину, зробіть кожного дня щось доброго для неї. Не очікуйте, що вона вам дасть. Не сприймайте Батьківщину через призму утилітаризму, але подумайте, що ви можете для неї доброго зробити», — закликав Блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ висловив сподівання, що саме любов до свого народу і бажання його єдності дозволить монолітній, спільній, політична нації, яка складається з багатьох народів, релігійних структур, Церков, організацій, об’єднатися. «Ми повинні відкрити ту добру, світлу сторону нашого серця, в неї повірити і згідно з нею жити», — підсумував Блаженніший Святослав.