Склад і територія

Українська Греко-Католицька Церква є найбільшою Східною Католицькою Церквою в світі. Вона налічує понад 5,5 мільйонів віруючих.

За статистичними даними Державного департаменту у справах релігій в Україні, станом на 1 січня 2013 року Українська Греко-Католицька Церква нараховує:

Громад

Монастирів

Навчальних закладів

Священнослужителів

Недільних шкіл

Періодичних видань

Культових споруд

(1 093ченців і черниць)

(1 130/185 слухачі)

Очолює УГКЦ Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, Блаженніший Святослав.

Упродовж 1989-2010 рр. відбулось 18 Синодів Єпископів та п'ять сесій Патріаршого Собору УГКЦ: перша була присвячена проблемам нової євангелізації (1996 р.), друга - ролі мирян у житті сучасної Церкви (1998 р.), третя - соціальним проблемам українського суспільства, зокрема проблемам абортів, розлучень, корупції та алкоголізму (2002 р.), четверта - молоді (2007 р.), а п'ята - монашеству (2011 р.).

Територія

Після виходу з підпілля, в період з 1989 до 1992 року, греко-католики України належали до трьох єпархій – Львівської, Івано-Франківської та Мукачівської. На Синоді Єпископів, який відбувся у Львові 16-31 травня 1992 року, було визначено новий територіальний устрій, згідно з яким кількість єпархій збільшилась на чотири: Тернопільську, Зборівську, Самбірсько-Дрогобицьку, Коломийсько-Чернівецьку. Окремий статус отримав Києво-Вишгородський екзархат, який охоплює територію поза Галичиною, Закарпаттям і Буковиною.

Згідно з рішенням Синоду Єпископів, який проходив у Бучачі в серпні 2000 року, створено дві нові єпархії - Стрийську і Сокальську - та реорганізовано Тернопільську і Зборівську: утворено Тернопільсько-Зборівську та Бучацьку єпархії.

Із листопада 2000 р. юрисдикції Верховного Архиєпископа та Синоду Єпископів підлягає вся Україна.

У лютому 2002 року проголошено утворення Донецько-Харківського eкзархату.

28 липня 2003 року проголошено утворення Одесько-Кримського екзархату.

21 серпня 2005 року проголошено перенесення осідку Глави УГКЦ зі Львова до Києва.

15 січня 2008 року проголошено утворення Луцького екзархату.

29 листопада 2011 року у Львові, 13 грудня 2011 року в Івано-Франківську, 22 грудня 2011 року у Тернополі відбулися Архиєрейські Літургії, під час яких було зачитано декрети про створення Львівської, Івано-Франківської та Тернопільсько-Зборівської митрополій УГКЦ.

18 січня 2013 року Папа Римський Венедикт XVI підніс Апостольський екзархат УГКЦ у Великобританії до гідності єпархії під назвою Лондонська єпархія Пресвятої Родини для українців візантійського обряду.

19 січня 2013 року Папа Венедикт XVI підніс Апостольський екзархат для українців-католиків у Франції до гідності єпархії з назвою Єпархія святого Володимира Великого в Парижі.

ВЕРХОВНЕ АРХИЄПИСКОПСТВО В УКРАЇНІ ПОДІЛЕНО НА ТАКІ ЄПАРХІЇ ТА ЕКЗАРХІЇ:

1. Київська архиєпархія, яку очолює Верховний Архиєпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук);
  2. Львівська архиєпархія, яку очолює Архиєпископ і Митрополит Ігор (Возьняк);
  3. Івано-Франківська архиєпархія - Архиєпископ і Митрополит Володимир (Війтишин);
  4. Тернопільсько-Зборівська архиєпархія - Архиєпископ і Митрополит Василь (Семенюк);
  5. Коломийсько-Чернівецька єпархія - Єпарх Владика Василь (Івасюк);
  6. Самбірсько-Дрогобицька єпархія - Єпарх Владика Ярослав (Приріз);
  7. Бучацька єпархія - Єпарх Владика Дмитро (Григорак);
  8. Стрийська єпархія - Єпарх Владика Тарас (Сеньків);
  9. Сокальсько-Жовківська єпархія - Єпарх Владика Михаїл (Колтун);
  10. Донецький екзархат - Екзарх Владика Степан (Меньок);
  11. Харківський екзархат - Екзарх Владика Василь (Тучапець);
  12. Одеський екзархат - Екзарх Владика Михайло (Бубній);
  13. Кримський екзархат - Адміністратор Владика Михайло (Бубній);
  14. Луцький екзархат - Екзарх Владика Йосафат (Говера).

Автономний статус зберігає Мукачівська єпархія ГКЦ, яка формально є окремою Церквою свого права і не підпорядкована Главі УГКЦ. Мукачівською єпархією з осідком в Ужгороді керує Владика Мілан (Шашік).

ПОЗА МЕЖАМИ УКРАЇНИ ДО ВЕРХОВНОГО АРХИЄПИСКОПСТВА ВХОДЯТЬ

• у Польщі Перемишльсько-Варшавська греко-католицька митрополія, яка нараховує понад 100 парафій. Число вірних перевищує 300 тисяч. До її складу входять Перемишльсько-Варшавська архиєпархія та Вроцлавсько-Ґданська єпархія;
  • у Західній Європі дві єпархії, - у Франції та Великобританії, - та апостольський екзархат для українських греко-католиків у Німеччині;
  • у Північній Америці дві греко-католицькі митрополії:
  1. США - Філадельфійська митрополія, яка складається з чотирьох єпархій: у Філадельфії, Пармі, Чикаґо і Стемфорді;
  1. Канада - Вінніпегська митрополія, яка складається з п’яти єпархій: у Вінніпегу, Едмонтоні, Нью-Вестмінстері, Саскатуні й Торонто.

Крім того, існують єпархії УГКЦ в Буенос-Айресі (Арґентина), Куритибі (Бразилія) і Мельбурні (Австралія). Українські греко-католики мають також вікаріат у Румунії, громади у Литві (Вільнюс), Латвії (Рига, Даугавпілс та Резекне), Естонії (Таллінн), Молдові (Кишинів), Австрії, Параґваї, Венесуелі, Португалії, Італії, Іспанії, Греції, Швейцарії, Бельгії, Казахстані та Росії.

DEBUG

clr:27