Владика Богдан Дзюрах відвідав найвіддаленішу географічно громаду екзархату – спільноту в м. Гельсінкі (Фінляндія)

Вівторок, 14 вересня 2021, 21:18

11-13 вересня 2021 року відбувся перший душпастирський візит владики Богдана Дзюраха, апостольського екзарха для українців Німеччини і Скандинавії, до Фінляндії.

Серед громад Апостольського екзархату для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії громада в Гельсінкі найбільш віддалена від Мюнхена. Тож обравши цю громаду як першу для душпастирських відвідин, апостольський екзарх, за його словами, бажав дати відчути вірним цієї громади «обійми Церкви-матері, яка їх любить, іде за ними, перебуває з ними, розділяючи їхні радощі і смутки, здобутки і розчарування, тривоги і надії».

Божественна Літургія з молодою парафіяльною громадою

Громада Української Греко-Католицької Церкви у Гельсінкі дуже молода і динамічна. Дітей і молоді в ній більше, ніж осіб дорослого і старшого віку. Заснував цю спільноту, з благословення владики Петра Крика, о. Іван Мачужак 7 років тому. Сьогодні тутешнім вірним служить о. Роман Кіх, який регулярно прибуває сюди з Таллінна, де є основне місце його душпастирського служіння.

Після Літургії в суботу, 11 вересня, відбулася зустріч громади та гостей з екзархом владикою Богданом Дзюрахом, під час якої єпископ цікавився життям українців у Фінляндії, їхніми духовними потребами та ділився своїм баченням подальшого розвитку УГКЦ на цих теренах.

Братні зустрічі з ієрархами Католицької Церкви

У понеділок, 13 вересня 2021 року, апостольський екзарх для українців в Німеччині і Скандинавії провів низку робочих зустрічей у столиці Фінляндії Гельсінкі. Передусім відбулося онлайн-спілкування з нинішнім адміністратором Гельсінської дієцезії о. Марком Пазінато. Учасники зустрічі обмінялися думками щодо різних аспектів душпастирського служіння в українській громаді. Владика Богдан подякував о. Маркові, а в його особі — усій місцевій Церкві, за зичливість і всебічну підтримку в забезпеченні душпастирської опіки над вірними УГКЦ у Фінляндії. Відтак було усталено план подальших спільних дій для кращої організації духовного життя громади УГКЦ на цих теренах.

Відтак владику Богдана із супровідними особами — о. Романом Кіхом та п. Денисом Перцевим, — прийняв єпископ-емерит Гельсінської дієцезії владика Теему Лааясало (Teemu Laajasalo), у час активного служіння якого саме і започаткувалося душпастирство для українців у Фінляндії. Також у розмові взяв участь отець Раймо Гояррола, колишній генеральний вікарій дієцезії. Владика Теему цікавився сучасним станом української громади в Гельсінкі, а також суспільно-політичною ситуацією в Україні. Окрему увагу сторони приділили екуменічним відносинам між Українськими Церквами, а також напрямками соціального служіння католиків в Україні та Західній Європі.

Владика Богдан зауважив, що українці загалом, а вірні УГКЦ зокрема, приїхавши до країн Західної Європи, несуть зі собою досвід живої віри та Божої ласки, яка допомогла цю віру зберегти в часах найбільш жорстоких переслідувань комуністичним режимом. У цьому досвіді — знак надії і для сучасних християн Європи, які часто перебувають у стані «безкровного мучеництва» і змушені захищати та свідчити євангельські цінності посеред вкрай несприятливого зовнішнього середовища. Як знак духовної і молитовної єдності, апостольський екзарх подарував владиці Теему та о. Раймо українські вервиці, поручаючи їх та усю Католицьку Церкву у Фінляндії під опіку Пресвятої Богородиці — покровительки Апостольського екзархату. Зі свого боку владика-емерит запевнив гостя про свої молитви за мир в Україні і за розвиток української громади у Фінляндії.

У дипломатичному представництві України у Фінляндії

Пополудні останнього дня перебування у Фінляндії апостольський екзарх для українців у Німеччині та Скандинавії відвідав дипломатичне представництво України та провів робочу зустріч з т. в. о. керівника Посольства України у Фінляндії Максимом Кравчуком, паном Даниїлом Кононенком, секретарем з консульських питань, і Вікторією Конончук, секретарем із питань внутрішньої політики, преси та культури. У зустрічі взяли участь рівно ж о. Роман Кіх, який духовно опікується українцями у Фінляндії, а також п. Денис Перцев, представник української громади в цій країні.

У ході щирої розмови відбувся обмін думками щодо духовних потреб віруючих українців, а також про напрямки подальшої співпраці між Церквою, дипломатичним представництвом Української Держави та українськими громадськими організаціями, які діють на теренах Фінляндії. Дякуючи за зустріч в установі, яку апостольський екзарх окреслив як «частинку України в серці Гельсінкі», владика Богдан водночас висловив переконання, що «спільними зусиллями можна зробити багато добра для Батьківщини і рідної громади».

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ
за матеріалами Апостольського екзархату в Німеччині та країнах Скандинавії