Митрополит Борис Гудзяк: «Україна ХХІ століття любить і шанує Блаженнішого Любомира Гузара»

Четвер, 01 жовтня 2020, 09:37

Щоб дійсно зрозуміти знаменне служіння Блаженнішого Любомира Гузара, слід вникнути в його зв'язок із митрополитом Андреєм Шептицьким і близький стосунок із патріархом Йосифом. На цьому наголосив владика Борис, архиєпископ і митрополит Філадельфійський, у рамках проєкту «Прилучитися до великого».

На початку свого відеозвернення митрополит Борис зауважив, що переїхавши зі США до Риму, Блаженніший Любомир присвятив себе написанню ґрунтовної докторської праці про екуменічну діяльність митрополита Андрея Шептицького. «Можна сказати, що Блаженніший Любомир став найкращим інтелектуальним богословським знавцем спадщини митрополита Андрея», — переконаний архиєрей.

За його словами, ідучи за ідеалом митрополита Андрея, Любомир Гузар приєднався до чернечої братії монахів студитів, яку було відновлено на початку ХХ століття.

«Це був не лише якийсь такий інституційний крок. Це було прийняття в глибину серця і душі духовну спадщину, яку плекав митрополит Андрей, але яка була спадщиною Вселенської Церкви, у її східному візантійському вигляді», — наголосив митрополит Борис.

«У 70-х роках тоді ще отець Любомир, а згодом — архимандрит, став одним із найближчих співпрацівників патріарха Йосифа Сліпого, котрий згодом підпільно висвятив його на єпископа. У 80-му році, коли мова зайшла про вибір наступника Глави і Отця Церкви, Блаженніший Йосиф запропонував свого кандидата — Любомира Гузара. Тоді він не прийшов. Утім, свою місію очолити Церкву Любомир Гузар виконав пізніше і достойно продовжив велику справу своїх попередників», — зазначив у відео архиєрей.

Найбільший розквіт за роки його служіння наша Церква побачила у 2005 році, коли він переніс свій осідок до Києва. «Ми побачили розквіт дерева, який мав коріння, засіяне митрополитом Андреєм і патріархом Йосифом», — додав він.

На переконання митрополита Бориса, Блаженніший Любомир відрізнявся характером від своїх попередників, проте в різних складних життєвих моментах дивився на приклад своїх духовних наставників. Звичайно, що дослідники зможуть вказати більше детально, де приклад праведного Андрея чи патріарха Йосифа впливали на дії і рішення Блаженнішого Любомира.

«Україна в особливий спосіб полюбила Любомира Гузара, позаяк він став найбільшим моральним авторитетом нашої країни і, можливо, навіть по смерті таким лишається. За ним ним стоїть спадщина митрополита Андрея і патріарха Йосифа Сліпого. Дай Боже, щоб ми змогли будувати на спадщині наших великих духовних провідників, до яких належить Любомир Гузар», — додав на завершення архиєпископ і митрополит Філадельфійський.

Довідка

31 травня 2020 року в парафії Покрову Пресвятої Богородиці м. Вінниця розпочався проєкт «Прилучитися до великого», метою якого є можливість приєднатися всім до великого дару пізнання Великої людини – Блаженнішого Любомира Гузара, якого Господь запросив до величної мандрівки впродовж життя.

Складовою проєкту є частина «Сім штрихів до портрету», яка включає в себе сім тем:

1. Про розбудову УГКЦ та зміцнення Церкви в Україні.
Автор: Блаженніший Святослав Шевчук, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, Отець і Глава УГКЦ.

2. Про наближеність Блаженнішого Любомира Гузара до патріарха Йосифа Сліпого та митрополита Андрея Шептицького.
Автор: архиєпископ і митрополит Філадельфійський Борис Гудзяк, президент Українського католицького університету.

3. Співпраця з молоддю — зустрічі з молоддю, звернення, діалоги.
Автор: владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії.

4. Бути людиною! Простота, людськість та мудрість Блаженнішого Любомира Гузара.
Автор: владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

5. Духовне батьківство — про рідних та родину.
Автор: п. Марія Рипан, племінниця Блаженнішого Любомира Гузара.

6. Екуменічна діяльність Блаженнішого Любомира Гузара.
Автор: о. Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ з міжрелігійних та міжконфесійних відносин.

7. Перебування Блаженнішого Любомира Гузара у Вінниці в 2012 році.
Автор: о. Григорій Рогацький, Згромадження Воплоченого Слова, настоятель храму Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ у Вінниці.

Департамент інформації УГКЦ