Блаженніший Святослав: «Сьогодні Христос нас закликає не дбати про ідеї чи теорії, а послужити життю людини»

Неділя, 29 листопада 2020, 18:23

Цими днями ми так багато говорили про необхідність відчувати біль і потребу людей, які є поруч. Ми продовжуємо в наших храмах безстрокову акцію «Нагодуй бідного». І сьогодні, дивлячись на милосердного самарянина, мусимо, подібно до нього, змилосердитися над кожним потребуючим і бути готовими послужити тим, хто є в потребі. Про це сказав Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, під час проповіді у 25-ту неділю по Зісланні Святого Духа.

Фото: Стефан Фартушок Фото: Стефан Фартушок

Глава Церкви наголосив на тому, що сьогоднішнє Євангеліє про милосердного самарянина є великим гімном євангелиста Луки про спасенну Божу любов, яка, рухаючись рятувати людину, перетворюється на діяльне Боже милосердя. Відтак ця любов діє, спасає і дарує життя вічне.

Притча про милосердного самарянина, як зазначив проповідник, є відповіддю на питання одного законовчителя, який добре процитував найважливішу заповідь у Законі (любити Бога всім своїм серцем, усією своєю душею і всією своєю силою, усією своєю думкою, а ближнього свого – як самого себе).

Блаженніший Святослав зауважив, що Христос, діалогуючи із законовчителем, передусім пояснює йому, ким є його ближній. Відтак порівняв два міста – Єрихон і Єрусалим. Він пояснив, що йти з Єрусалиму до Єрихону означало віддалятися від Бога, тобто покидати Його Заповіді і Закон. Глава Церкви зауважив, що рани та наслідки від нападу зла, хоч би з якого боку воно приходило, завжди приносить людині смерть.

«В обставинах опущення й упадку, повільного вмирання  того чоловіка біля нього проходили різні люди – священник, левіт, які побачили його, але пройшли мимо. Чому релігійні діячі Ізраїлю, які займалися служінням у храмі, не перейнялися бідою того чоловіка і його не врятували? Однією з відповідей на це запитання є те, що це вони були вузькоспеціалізованими людьми. Порятунок бідного, убогого, тим більше закривавленого, не входив до їхньої посадової інструкції. Вони мали обов’язок гарно співати у храмі, навчати, але не відчували обов’язку врятувати вмираючого. Отож бачимо, як Божий закон у певний момент може перетворитися на перешкоду в служінні життю», – пояснив Отець і Глава УГКЦ.

На його переконання, саме в образі милосердного самарянина Христос нам малює образ милосердного Бога. Ми бачимо образ Христа, який зупиняється і дивиться на нас милосердним оком.

«Самарянин торкається чоловіка і поливає на його рани олією і вином. Цікаво, що ми тут бачимо два таїнства Христової Церкви. Святий Григорій Ніський говорить, що олія – це один із виявів Божого милосердя і прощення. Щоразу, коли ми молимося "Господи, помилуй", то просимо про цю олію Божого милосердя. Повнота цієї олії на нас, на всі наші рани виливається у Святій Тайні Сповіді. В образі вина ми бачимо символ Таїнства Євхаристії, коли Божественна кров торкається моєї кровотечі. Божа кров торкається моєї крові. Божественне життя торкається мого людського життя і дає мені надію, що я не помру. Дає надію на спасіння», – пояснив Глава Церкви.

«Ми бачимо, як рух Божої любові рятує і підіймає, не залишає в упадку. Не залишає в тому місці, до якого міг опуститися грішник, але починає його підносити. Ось що відповідає Христос на запитання цього законовчителя», – додав проповідник.

Слухаючи ці слова, ми повинні, на переконання Блаженнішого Святослава, подивитися на власну поведінку. «Як часто наші упередження створюють між нами бар’єр і не дають потрактувати того, хто є поруч, як свого ближнього. Часом ідея, думка чи теорія може бути нищівною, а ідеологія – вбивчою. Сьогодні Христос нас закликає дбати насамперед не так про якісь ідеї, не так служити думкам, правилам чи теоріям, а послужити життю людини, – зазначив Глава УГКЦ і додав: – У світлі цього Божого слова перегляньмо своє ставлення до того, хто є поруч. Піддаймося цій силі Божого милосердя і любові для того, щоб вийти за межі лише наших уявлень, певних звичаїв, аби вийти назустріч нашому ближньому», – закликав Предстоятель УГКЦ.

Упродовж багатьох років, як підкреслив Блаженніший Святослав, ми намагаємося організовувати соціальне служіння в наших парафіях. Адже ми розуміємо, що діяльна любов до ближнього є невід’ємною частиною релігійного життя та духовності кожного християнина.

«Просимо сьогодні Господа Бога, щоб змилосердився над нами, щоб побачив всі наші немочі й упадки, щоб зцілив своїм милосердям наші рани і зробив нас здатними послужити ближньому, а відтак бути свідками Божої любові та Божого милосердя до кожного, хто потребує. Замало тільки чути про це чи знати, необхідно так чинити», – додав на завершення Отець і Глава УГКЦ.

Департамент інформації УГКЦ