Блаженніший Святослав розповів, як формував свою першу парафію у Греції

Понеділок, 14 травня 2018, 11:14

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав зустрівся з українською громадою Афін і поділився своїми спогадами, як він формував на цій землі першу українську спільноту.

“Перша парафія - це як перше кохання. Потім можуть бути різні обставини, різні парафії, різні обов’язки, але цей перший досвід переживання і вислів любові, яка пронизує тебе наскрізь і якою ти ділишся з іншими, ти ніколи не забудеш, і всі інші події у своєму житті завжди зівставляєш з тим першим досвідом”, - зазначив Блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ розповів, що на початку 90-х приїхав на навчання до Рима і до них на студії час від часу доїжджав священик з Афін і розповідав про українців Греції.

“Після Пасхи 1998 року, коли отці Сергій та Атаназій повідомили про велику кількість наших жінок в Афінах, Блаженніший Любомир (він тоді ще не був главою Церкви, а був єпископом-помічником) скерував мене сюди. Я приїхав з окремим листом до владики Анаргіроса на Різдво, яке тут святкують за григоріанським календарем, 25 грудня, щоб розпочати пастирську діяльність. І думаю собі: “Боже, куди я їду? Мови не знаю, людей не знаю, що то буде...” – ділився спогадами Блаженніший Святослав.

Він відзначив, що владика Анаргірос справді є батьком української громади у Греції. “Він прислав свого диякона автомобілем на летовище і ми з ним не могли ніяк знайти спільної мови. Я до нього говорив старогрецькою, а він з мене сміявся, але привіз мене сюди і так я потрапив до цього дому. 25 грудня ми відслужили першу Літургію в маленькій каплиці у цьому домі. Я би вас просив зайти до тієї каплиці, подивитися, бо це була перша катедра греків-вигнанців 20-х років з-під Константинополя, які пережили свою трагедію виселення”, - відзначив Глава і Отець УГКЦ.

Глава УГКЦ розповів, що збирав українських жінок у спільноту у два способи. “Місцеві священики дали мені номери телефонів і я почав телефонувати за кожним номером, щоб особисто запросити на першу Літургію. До речі, серед нас є учасники тієї першої Літургії, які прийшли сюди 25 грудня 1998 року. Ми відслужили Різдвяну Літургію і я зрозумів, що наша парафія 25 грудня Різдва не святкує, що це був так би мовити “холостий виступ” з мого боку, що тут парафію треба починати за юліанським календарем, яким живе Українська Церква в Україні. Навіть більше, саме того дня нашим жінкам давали найбільше роботи – щось приготувати і прибрати хату для грецької родини, для їхнього свята”, - розповів архиєрей.

І відзначив, що другий спосіб – це було відвідування парків у пошуках українських жінок, що приїхали на заробітки.

“Після першої зустрічі з тими жінками, які прийшли на Літургію, я відразу зрозумів, що тут Церква і парафія не має бути тільки місцем звершення богослужінь, вона має бути матір’ю і вчителькою”, - підкреслив Предстоятель УГКЦ.

Він зауважив, що бачив українських жінок-заробітчанок у різних місцях і пригадував слова Ісуса Христа, який плакав над Єрусалимом: “Єрусалиме, Єрусалиме... скільки разів я хотів зібрати дітей твоїх, як квочка збирає курчат своїх під крила”. “Для мене образ цієї квочки - це образ душпастиря в діаспорі, який покликаний збирати, не питаючи, звідки ти приїхав, легально чи ні, чи хрещений у Православній Церкві чи в Католицькій, - не питаючи, але пригортаючи”.

“Я тоді відкрив для себе ще одну цікаву дійсність: наші українці у Греції шукали можливості творити якісь спільноти. Я почув, що видається часопис українською мовою, бо тоді не було Інтернету і соцмереж, познайомився з пані Галиною Маслюк і ми домовилися, що я приїду на Пасху 1999 року, але потрібно добре поінформувати людей, тож вона напише оголошення. А я приїхав раніше і писав на аркушах  А4 українською мовою, що тоді-то відбудеться Літургія і власноруч ходив розвішував ті оголошення. Так я збирав наших людей. І я би сказав, що наша парафія справді відбулася, коли була Літургія на Пасху 1999 року”, - ділився спогадами Блаженніший Святослав.

Він зауважив, що під час навчання у Римі продовжував доїжджати до Афін, а після завершення навчання у червні 1999 року з радістю повернувся до Греції і служив там майже півроку. “Це був дуже цікавий час. Я дуже інтенсивно тоді працював з Блаженнішим Любомиром і питав його: владико, що ви хочете від мене? У ті часи у нашій Церкві богословів було дуже мало і я мусив їхати до України і займатися богословською наукою, вихованням майбутніх священиків, але ми намагалися зробити все, щоб сюди, до Греції, приїхав священик на постійно”, - розповів Предстоятель Церкви.

Глава УГКЦ відзначив, що, дивлячись на специфіку душпастирства в Греції, він зрозумів, що тут потрібно творити інші структури, і без сестер справа не піде. І наголосив, що сестри василіанки відіграли велику роль у становленні української церковної громади в Афінах. Також, підкреслив Блаженніший, української Церкви і української спільноти не було б у Греції насамперед без віруючих жінок, чоловіків і дітей.

“Через те що ви так потребуєте Бога - це історія Божої присутності тут між вами. Хтось з вас сьогодні тут згадував, що я постійно намагався вас переконати в тому, що Бог вас любить. І я вам дякую, що ви в це повірили і відчули. І як ви змінилися після того, як повірили! У вас все гарно склалося і з документами, і з працею. Це видимий знак невидимої Божої дії”, - наголосив Глава і Отець УГКЦ.

Він зауважив, що, будучи молодим священиком, не мав жодної стратегії формування та розвиту парафії, і підкреслив, що рушієм молодих душпастирів, які служили для українців на міграції, був внутрішній компас любові.  “Цей компас любові дає нам надію і силу. І після 20 років ми можемо сказати: те, що ми робили, було правильним. Парафія створила школу, але школа потім врятувала парафію. А що буде з цією парафією через 20 наступних років, яка у нас стратегія? Ми сюди приїхали з владикою Йосифом (Міляном) і  працівниками ПМВ, щоб вам ніколи не забракло священиків, щоб вони були добре підготованими, навченими до місійної праці, знали мови - це те, чого нам бракувало. Але ми всі не маємо права загубити той головний компас. Ідімо разом за тим компасом, щоб Українська Церква ще не одне 20-річчя проіснувала на цих теренах, служачи Богові і своєму народові!” – закликав присутніх Блаженніший Святослав.

Нагадаємо, Блаженніший Святослав і делегація ПМВ на чолі з владикою Йосифом прибули до Греції на святкування 20-річчя заснування української церковної громади в Афінах.

pmv.ugcc.org.ua