70-ті роковини акції «Вісла»: Владики УГКЦ у Польщі просять 28 квітня помолитися і запалити свічку

Четвер, 27 квітня 2017, 15:48

Закликаємо всіх наших вірних під проводом своїх єпископів і парохів гідно відзначити в цьому році 70-ті роковини акції «Вісла». Заохочуємо та поручаємо всім 28 квітня, тобто в день, коли розпочалася акція «Вісла» у 1947 році, у наших церквах відслужити панахиди за жертвами акції «Вісла» та за всіма, які в результаті цієї акції померли на чужині і були похоронені далеко від своєї рідної землі, та о 18.00 у своїх вікнах запалити свічку на пам’ять про тих, які в 1947 році були насильно вигнані зі своїх домівок.

Про це мовиться у Посланні владик УГКЦ у Польщі щодо відзначення 70-х роковин акції «Вісла».

Документ підписали Архиєпископ Євген (Попович), Митрополит Перемишльсько-Варшавський, та владика Володимир (Ющак), єпископ Вроцлавсько-Гданський.

Як нагадують владики, наприкінці квітня цього року українська громада у Польщі відзначатиме сумні роковини 70-ліття від початку акції «Вісла», яка розпочалася 28 квітня і тривала до кінця липня 1947 р. Внаслідок військової акції тодішньої комуністичної Державної служби безпеки, з рідних земель Лемківщини, Перемищини, Ярославщини, Любачівщини, Томашівщини, Грубешівщини та Холмщини насильно виселено біля 150 тисяч людей на північні і західні землі післявоєнної Польщі з метою швидкої та повної асиміляції.

«Рідні землі, від Лемківщини по Любачівщину, залишилися осиротілими: погорілі та опущені церкви, села і хати, запущені та залишені кладовища з тлінними останками століттями хоронених там рідних. Настала тиша, в якій не чути було вже ні рідної мови, ні молитви, ні пісні. На землях виселення запанувала скорбота та чутний плач за втраченою батьківщиною та забороненою рідною Церквою. Людей огорнув смуток і біль, спричинений важкими умовинами життя у чужих, часто знищених хатах, ув’язненням рідних, а також смертю близьких і рідних та приреченням всіх на насильну, швидку і повну асиміляцію, на яку мало вистачити лише 20 років», – читаємо у Посланні.

«Згадуючи сумні події минулого, тим більше заохочуємо всіх усвідомлювати при цій нагоді своє походження, історію свого народу та свою церковну і національну ідентичність», – вважають греко-католицькі єпископи в Польщі.

Владики запрошують усіх до молитовного відзначення 70-х роковин акції «Вісла» та надіються «на зустріч на паломницьких стежках наших рідних земель від Лемківщини, через Перемищину, Ярославщину аж до Любачівщини».