У Римі відбудеться конференція «Богословські основи польсько-українського примирення»

23 жовтня 2023, 15:00 72

23–24 жовтня у приміщенні Релігійного товариства «Свята Софія» в Римі проведуть наукову Конференцію на тему «Богословські основи польсько-українського примирення», що стане ще одним форумом для діалогу щодо викликів і проблем примирення та братерства обох народів.

Співорганізаторами заходу виступили: Міжнародний центр міжкультурного та міжрелігійного діалогу, Університет кардинала Стефана Вишинського, Центр вивчення релігійної свободи, Українське історичне товариство в Польщі та Релігійне товариство «Свята Софія» в Римі.

Подія має на меті здійснити міждисциплінарну рефлексію про польсько-український діалог та показати богословські джерела ідеї примирення, розкривши її історичний, філософський та медійний контексти. Вхід — вільний для усіх охочих.

Місце проведення обрали з огляду на раніше здійснені кроки спільного примирення, адже після Другої світової війни в Римі розпочалися перші спроби польсько-українського діалогу, які ініціювали кардинал Йосиф Сліпий та кардинал Кароль Войтила, пізніше святий папа Іван Павло II. Кульмінацією цих зусиль стали перші католицькі декларації польсько-українського примирення.

Понеділок (23.10.2023)

15:00 — Відкриття засідання, яке здійснить єпископ Ольштинсько-Гданський д-р Аркадій Трохановський.

Теми та спікери першої сесії:

— «Богословські основи примирення» за участю о. проф. Ярослава Москалика (Університет Адама Міцкевича);

— «Єдність у різноманітності. Досвід Греко-Католицької Церкви» за участю єпископа д-р Аркадія Трохановського;

— «Християнські цінності в процесі польсько-українського діалогу та примирення» за участю проф. Марка Мельника (Університет Вармінсько-Мазурський в Ольштині);

— «Примирення як форма визволення у греко-католицькій богословській традиції» за участю редактора Іренея Кондріва (Фонд «Апокатастаз», Grekolatolicy.pl);

— «(Де)конструкції примирення. Історія, пам’ять і забуття погрому в Умані 1768 р.» за участю д-ра Норберта Моравця (Університет гуманітарних наук і природничих наук імені Яна Длугоша в Ченстохові);

— «Роль Католицької Церкви в процесі польсько-українського діалогу та примирення» за участю протоієрея Артура Маслея.

Вівторок (24.10.2023)

— 15:00–19:00 — модеруватиме сесію о. проф. Ярослав Москалик.

Теми та спікери другої сесії:

— «Історичний контекст польсько-українського примирення» за участю проф. Романа Дрозда (Університет Померанії та Українське історичне товариство в Польщі);

— «Від дебатів до діалогу. Польсько-українське примирення та його впровадження в дидактичний та виховний процес. Науковий проєкт: Педагогіка ідеї польсько-українського примирення. Формування майбутнього» за участю д-ра Евеліни Поліцінської (Опольський освітній центр в Ополе);

— «Єпископ на війні» за участю редактора Кшиштофа Томасика (Katolicka Agencja Informacyjna);

— «Українці і поляки. Тінь російської агресії» за участю редактора Яцека Борковича (Przewodnik katolicki);

— «Польсько-українське примирення в польських ЗМІ» за участю редактора Міхала Мєшко Подоляка (Gazeta Olsztynska).

Пресслужба Товариства «Свята Софія»