Громада ВПО із Чернігівки на Запоріжжі завершила навчальну програму «Зцілення громад»

14 березня 2024, 15:47 93

11 березня Чернігівська громада, що зараз тимчасово перебуває у м. Запоріжжя із причини окупації їхньої території російськими військами, завершила відновлення на навчально-просвітницькій програмі «Зцілення громад» від Патріаршої фундації «Мудра справа».

Про це повідомила пресслужба Патріаршої фундації «Мудра справа».

Проєкт «Зцілення громад»

Мета проєкту «Зцілення громад» — відбудова соціально-економічного життя в регіонах України, які безпосередньо постраждали від російської війни проти України через надання професійних знань, психологічної реабілітації, духовного супроводу та надії на краще майбутнє. Завдяки підтримці Благодійного фонду «Реновабіс» навчання реалізує команда Патріаршої фундації «Мудра справа».

Сам навчальний курс складається із трьох етапів: зустріч і відбір учасників у місці проживання громади, п’ятиденне навчання й відновлення в Патріаршому домі у м. Львів та стратегічна сесія з окресленням кроків задля подальшого розвитку чи повоєнного відновлення як громади загалом, так і її представників зокрема.

Чернігівка: громада без власної землі, але з мріями

Особливість цієї громади в тому, що селище Чернігівка, її адміністративний центр, ще з 25–26 лютого 2022 року залишається окупованим. Сама ж громада нині гуртується у м. Запоріжжя. Саме при місцевому храмі УГКЦ Матері Божої Неустанної Помочі проводилася зустріч з учасниками задля здійснення стратегічної сесії.

«Теперішня ситуація Чернігівської громади для мене відлунює своєрідною історичною паралеллю: подібно як і за часів митрополита Андрея Шептицького, коли ми мали власну землю, але не мали своєї держави, сьогодні вона не володіє своєю територією, землею, бо та перебуває в російській окупації. Так, вони є у своїй державі, вони перебувають у своїй громаді, але не мають можливості бути на своїй землі. Вони не зупиняються! Вони вірять, надіються і моляться, що вже незабаром повернуться додому і будуть відбудовувати свою громаду», — розповідає о. Любомир Яворський, один з ініціаторів навчальної програми.

За його словами, нині ж вони об’єднані своєю громадою в Запоріжжі. Він також стверджує, що передбачене цією програмою зцілення дало колосальний результат. «Вже сьогодні вони впевнено кажуть: „Ми можемо просто чекати того моменту, коли відбудеться деокупація наших земель, а можемо діяти вже зараз, творити тут, де перебуваємо. Ми залишаємося об’єднаними, залишаємося однією громадою, не зважаючи навіть на те, що не перебуваємо на своїй території“».

П’ятиденне навчання і відновлення у Львові

Навчання відбувалося впродовж 29 лютого — 4 березня 2024 року в Патріаршому домі у м. Львів.

На початку навчального курсу до учасників звернувся директор Агенції розвитку Чернігівської громади Сергій Андрух. «Якби не війна, ми би тут не зібралися. І саме завдяки цій дуже поганій події, яка сталася у нашій країні, ми всі познайомилися. Війна — це дуже погано, але без неї я б ніколи не дізнався, що навколо є такі чудові люди. Я багато працював у Запорізькій області і знаю багато громад. Але саме ця громада для мене є найкращою. Із нею я вже 2 роки після того, як підписав контракт із громадою за день до початку війни. Наступного дня розпочалася повномасштабна війна, і я для себе прийняв рішення залишитися тут до її завершення. До деокупації нашої громади я робитиму все, щоб ми — не побоюся цього слова — своїм коханням до нашої землі, до нашої України змогли відновити нашу територію. Дякую кожному із вас за те, що ви зараз тут!» — мовив він.

Супроводжував Чернігівську громаду священнослужитель Української Греко-Католицької Церкви о. Роман Вовк із Запоріжжя, який здійснює служіння економа Донецького екзархату УГКЦ і вже тривалий час знайомий із цими людьми.

За словами о. Любомира, учасники мали нагоду пройти навчальні модулі, прослухати лекції із лідерства, стійкості, історії України, психології. Коли ж вручали сертифікати, кожен мав нагоду висловити свої враження про цей курс.

Пані Людмила Веремій, заступниця голови Чернігівської громади Бердянського району Запорізької області, звернула увагу на момент зцілення, як фізичного, так і ментального. «Моя головна мета на цьому навчанні, а також загалом після початку повномасштабного вторгнення — здобути навички для зцілення моєї громади після її звільнення. Ми вже сьогодні знаємо про те, що вона травмована фізично через тривалі бої, ментально через окупацію, від якої потерпають люди. Водночас цього зцілення потребуємо і ми, адже сьогодні ми є біженцями, яким би негарним було це слово. Тож я приїхала сюди для того, щоби знайти це зцілення в собі й дати його моєму оточенню та моїм колегам», — мовила заступниця голови Чернігівської громади.

Знайомство з Церквою

Водночас, як зазначає о. Любомир, вони вперше відкривають для себе Українську Греко-Католицьку Церкву. Досі в їхній громаді ніколи не було храму чи парафіяльної спільноти. Натомість у Запоріжжі вони познайомилися з о. Романом Вовком, економом Донецького екзархату УГКЦ, який прийшов до них як до внутрішньо переміщених осіб, щоб надати допомогу та душпастирський супровід.

Важливо наголосити, що на стратегічну сесію Чернігівської громади завітав владика Максим Рябуха, єпископ-помічник Донецького екзархату УГКЦ. Він звернувся до учасників зі словом підтримки та підбадьорення.

«Зараз вони відчули, що Церква є разом із ними, що Церква їм допомагає пережити цей важкий час», — мовив о. Любомир.